Wojciech Kolańczyk mistrzem Polski

09.05.2016

Wojciech Kolańczyk był jedynym reprezentantem województwa wielkopolskiego w turnieju szpadzistów podczas rozgrywanej w Olsztynie Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. W pierwszej części szpadziści rywalizowali w fazie grupowej, w której każdy zawodnik musiał stoczyć sześć pojedynków. Najlepszym zawodnikiem tej części zawodów okazał się Wojciech Kolańczyk, który bardzo pewnie wygrał wszystkie swoje walki co pozwoliło na rozstawienie w fazie pucharowej z numerem pierwszym. W pierwszej rundzie Wojtek zdecydowanie pokonał 15:6 Wojciecha Ćwiękę (Gryf Mielec). W drugim pojedynku rywalem szpadzisty Irwina był Bartłomiej Szurlej (Kolejarz Wrocław). Również ten pojedynek miał dość jednostronny przebieg i zakończył się wyraźnym, bo 15:7 zwycięstwem zawodnika z Manieczek. Awans do finałowej ósemki oznaczał, że stawką następnego pojedynku był medal olimpiady młodzieży. Rywalizacja z Wiktorem Szkopem okazała się najbardziej wyrównana, gdyż zakończyła się  zwycięstwem Wojtka 15:13. W pojedynku półfinałowym z Robertem Szajthauerem od początku wyraźną przewagę uzyskał podopieczny Leszka Drobińskiego, który ostatecznie zwyciężył szpadzistę Górnika Radlin 15:8. W finale Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży tak samo jak w roku ubiegłym spotkali się Wojciech Kolańczyk i Wojciech Lubieniecki.  Rok temu po zaciętej walce zwyciężył szpadzista z Mielca. Tym razem nie było cienia wątpliwości kto zostanie mistrzem Polski. Od początku pojedynku zdecydowanie dominował szpadzista UKS PGK Śrem Mróz Manieczki, który w niespełna trzy minuty rozniósł swojego najgroźniejszego rywala 15:5. Wojciech Kolańczyk zajął pierwsze miejsce i zdobył upragniony tytuł mistrza Polski. 

- Rok temu po zdobyciu srebrnego medalu miałem nadzieję, że doczekamy się poprawienia tego wyniku. I doczekaliśmy. Dominacja w pojedynku finałowym może sugerować słabość rywala. Nic bardziej błędnego. W finale spotkali się dwaj aktualnie najlepsi szpadziści w kraju, liderzy listy klasyfikacyjnej Polskiego Związku Szermierczego, zawodnicy rozstawieni w tym turnieju z numerem pierwszym i drugim.  Mam nadzieję, że sukces przełoży się na większe zainteresowanie młodzieży tym pięknym sportem. Chętnych do rozpoczęcia treningów i pójścia w ślady Wojtka zapraszam już dzisiaj.- powiedział trener Leszek Drobiński.

- Nareszcie. Oprócz olbrzymiej radości czuję dużą ulgę. Cieszę się, że dobrze zniosłem presję związaną z rolą faworyta oraz trudy fizyczne zawodów. Był to bardzo wymagający turniej, w którym wystąpili najlepsi zawodnicy w tej kategorii wiekowej. Złoty medal Mistrzostw Polski jest chyba najważniejszym sukcesem w mojej dotychczasowej karierze sportowej. - dodał Wojciech Kolańczyk.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji. LINK