SREBRO W PUCHARZE POLSKI

17.12.2015

III Puchar Polski Juniorów Młodszych był rozgrywany we  Wrocławiu. W turnieju rywalizowało 230 szpadzistów i szpadzistek z całego kraju. Wojciech Kolańczyk już w fazie grupowej zasygnalizował, że tym razem będzie walczył o najwyższą lokatę. Pewnie i wysoko wygrał wszystkie swoje walki co zapewniło mu rozstawienie z numerem pierwszym w turnieju głównym. Podopieczny Leszka Drobińskiego również w fazie pucharowej walczył  zdecydowanie i umiejętnie wykorzystywał swoje warunki naturalne oraz umiejętności techniczne. Wszystkie pojedynki pucharowe miały podobny przebieg. Wojtek na początku uzyskiwał bezpieczną przewagę i do końca kontrolował przebieg rywalizacji. W pierwszej rundzie pokonał 15:7 Michała Hałaczkiewicza (Kusy Szczecin). Następny rywal, którym był  Franciszek Koc z Wadowic również nie zagroził Wojciechowi Kolańczykowi i został zwyciężony 15:6. W następnej rundzie 15:4 pokonany został Jakub Adamowicz z Krakowa. W następnych rundach rywalami Wojtka byli szpadziści Kolejarza Wrocław. W ćwierćfinale szpadzista UKS PGK Śrem Mróz Manieczki pokonał 15:9 Bartłomieja Szurleja, a w półfinale Karola Noganowicza 15:7. Do pełni szczęścia brakowało jeszcze zwycięstwa w finale turnieju, w którym na przeciw Wojtka stanął odwieczny rywal Wojciech Lubieniecki (Sokół Mielec). Pojedynek „turniejowej jedynki” z „turniejową dwójką” był pięknym pokazem szermierki, który obfitował w zwroty akcji. Początek pojedynku należał do Wojciecha Kolańczyka, który prowadził 6:3. Rywal z Mielca nie poddawał się jednak i doprowadził do stanu 11:11, by ostatecznie zwyciężyć 15:13. Finałowa porażka oznaczała dla Wojciecha Kolańczyka podium i srebrny medal.

Po tym turnieju Wojtek ponownie wrócił na pierwsze miejsce na liście kwalifikacyjnej Polskiego Związku Szermierczego w swojej kategorii wiekowej. Wojciech Kolańczyk dotychczas zgromadził 212 punktów, wyprzedza o jeden punkt Damiana Michalaka oraz o 6 punktów Wojciecha Lubienieckiego. Dominacja tej trójki jest wyraźna- czwarty na liście zawodnik ma 62 punkty.

- W poprzednich rozgrywanych w tym sezonie Pucharach Polski Wojtek zdobył złoty i brązowy medal. Do kolekcji brakowało mu jedynie srebrnego, który udało się zdobyć we Wrocławiu. Oczywiście wolelibyśmy powiększyć kolekcję o złoty medal, ale tym razem Wojciech Lubieniecki okazał się minimalnie lepszy. Wojtek bardzo dobrze walczył w całym turnieju i w pełni zasłużył na medal. - podsumował Leszek Drobiński.

W turnieju startował również Jędrzej Lisiak, który bardzo dobrze zaprezentował się w fazie grupowej, gdzie poniósł jedynie jedną porażkę. Niestety Jędrek przegrał 14:15 już pierwszy pojedynek pucharowy i ostatecznie został sklasyfikowany na 37 miejscu.