LNG – paliwo dla pojazdów komunalnych i nie tylko

 

W pojazdach LNG przechowywane jest w specjalnym zbiorniku kriogenicznym. Utrzymuje on gaz ziemny w postaci silnie schłodzonej cieczy (-130 stopni C) przy niskim ciśnieniu (10-16 bar). Aby uzyskać wysoki stopień izolacji, zbiornik paliwa LNG jest wykonany w technologii dwupłaszczowej i jest izolowany wysoką próżnią wraz z zastosowaniem superizolacji. Zasilanie silnika paliwem gazowym odbywa się wyłącznie własnym ciśnieniem, nie stosuje się żadnych dodatkowych pomp.
Gaz skroplony LNG (Liquefied Natural Gas) to gaz ziemny wysokometanowy, zamieniony w postać płynną w celu ułatwienia transportowania i magazynowania w miejscach znajdujących się poza zasięgiem tradycyjnych sieci gazowych lub jako paliwo dla zasilania pojazdów. W fabryce skraplania gaz ziemny oczyszczony jest m.in. z dwutlenku węgla i wilgoci, a następnie schładzany i w efekcie tego skraplany. LNG to związek bezpieczny – nie wybucha, a odparowuje i rozcieńcza się w powietrzu.

Charakterystyka LNG:

Temperatura:  – 130 stopni C (gaz saturowany, dla celów napędowych)

Wartość opałowa: 35,4 MJ/m3

Gęstość: 390-420 kg/m3

Ilość gazu do odparowania: 1420 Nm3/tona

Kompresja (stosunek objętości cieczy do gazu): 1 x 600

LNG a olej napędowy:

  • Redukcja kosztów paliwa
  • Niższe koszty eksploatacyjne pojazdów dzięki zastosowaniu wysokiej jakości paliwa o lepszych   parametrach energetycznych
  • Redukcja  zanieczyszczeń
  • Cichsza praca pojazdów- szczególnie ważne dla usług komunalnych, dystrybucji  lokalnej (auta na gaz ziemny spełniają najbardziej rygorystyczne normy emisji hałasu – PIEK)
  • Większe bezpieczeństwo eksploatacji pojazdów (gaz ziemny jest lżejszy od powietrza).


LNG a CNG:

  • Większy zasięg przy tej samej wielkości zbiorników (do 1500 km na jednym tankowaniu).
  • Krótszy czas tankowania, co ma szczególne duże znaczenie przy tankowaniu pojazdów ciężarowych.
  • Mniejsza masa instalacji gazowej (nawet o 50%).
  • Brak wpływu temperatury na ilość zatankowanego paliwa (w przypadku CNG przy wysokich temperaturach nie osiąga się pełnych możliwości zbiorników).
PGK Śrem

ul. Parkowa 6, 63-100 Śrem

biuro@pgk.srem.pl 61 28 30 511

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki.Polityka prywatności