Proces inwestycyjny budowy stacji tankowania LNG/CNG w Śremie
10 grudnia 2015 r. w Śremie została oficjalnie przekazana do użytkowania pierwsza w Polsce i Europie Środkowej ogólnodostępna stacja LNG/CNG dla tankowania pojazdów osobowych i ciężarowych. Symbolicznie zbiegło się z obradami paryskiego szczytu klimatycznego oraz przypłynięciem z Kataru metanowca Al. Nuaman do terminalu LNG w Świnoujściu (11 grudnia). To nowatorskie rozwiązanie tankowania skroplonym metanem stwarza nowe możliwości dla rozwoju motoryzacji w naszym kraju i dla polskiej gospodarki. Stacja ta wpisuje się w długofalową politykę ekologiczną dla Miasta Śrem.
Należący do PGK Śrem obiekt mieści się przy drodze łączącej Śrem i Zaniemyśl. Pozwala na szybkie napełnianie gazu ziemnego miejscowej flocie aut komunalnych, a także przez klientów zewnętrznych.
Tankowanie w Śremie skroplonego gazu ziemnego umożliwia też europejskie przewozy tranzytowe na osi zachód – wschód.
Śrem i Polska może zasłynąć również tym, że ta stacja może być włączona w sieć europejskich stacji LNG, tworzącej tzw. Niebieskie Korytarze – Blue Corridors. Program ten stwarza możliwość wdrożenia pojazdów napędzanych gazem ziemnym w transporcie długodystansowym.
Otwarcie własnej stacji LNG/CNG wpisuje się w strategię przejścia posiadanych przez PGK Śrem pojazdów komunalnych na oszczędny i ekologiczny napęd gazem ziemnym. Od kilku lat firma sukcesywnie zaopatruje się w auta fabrycznie wyposażone w instalację zasilane metanem.
Wdrożone rozwiązania dla PGK Śrem wychodzą naprzeciw oczekiwaniom operatorów flot, którzy decydując się na wybór napędu gazowego otrzymują w zamian gwarancję oszczędności względem oleju napędowego.
Kilkuletnie doświadczenie z autami na CNG potwierdza zasadność inwestycji w napęd gazowy pod względem ekonomii i ekologii. Dlatego PGK Śrem postanowiło wykonać kolejny krok – zastosować metan w postaci skroplonej (LNG). Dzięki temu rozwiązaniu mogły zostać wdrożone najcięższe pojazdy na gaz ziemny, które przy jednym tankowaniu mogą pokonać nawet 600 kilometrów. Jest to nowa jakość na rynku, otwierająca przed operatorami dalekobieżnych flot możliwość znaczących oszczędności w wydatkach na paliwo.
Kompleksowy proces inwestycyjny budowy stacji LNG/CNG w Śremie wykonała firma Cryogas. Do jej obowiązków, jako wykonawcy stacji, należało dostarczenie kompletnego projektu budowlanego, uzyskanie stosownych pozwoleń, ustanowienie kierowników i inspektorów budowy, wykonanie wszelkich robót budowlano-montażowych i sanitarnych. Ostatnim elementem było uzyskanie pozwolenia na użytkowanie obiektu. Wszystkie prace wykonano zgodnie z harmonogramem w ciągu 9 miesięcy (od lutego do grudnia 2015 roku).
Stacja Tankowania Gazem Ziemnym LNG/CNG należąca do PGK w Śremie Sp. z o.o. została nagrodzona w Konkursie Top Inwestycje Komunalne 2016, jako nowatorskie rozwiązanie tankowania skroplonym gazem ziemnym, które stwarza nowe możliwości dla rozwoju motoryzacji w naszym kraju i dla polskiej gospodarki. Nagrodę odebrał Prezes Zarządu PGK w Śremie Sp. z o.o. – Paweł Wojna, w dniu 19 maja 2016 r., podczas VIII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.