Kiedy w mediach pojawia się fala reklam zniczy i chryzantem, rozpoczyna się nierówne starcie między tandetą plastiku a szlachetną skromnością. Uroczystość Wszystkich Świętych staje się okazją nie tylko wspominania zmarłych, ale i do zastanowienia nad tym, jak bardziej ekologicznie obchodzić to ważne święto.

O czym warto pamiętać?

  1. Segregujmy śmieci – przed uroczystościami Wszystkich Świętych sprzątamy nagrobki naszych bliskich. Zadbajmy o to, by śmieci trafiły do odpowiednich kontenerów. Warto zapoznać się z zasadami, jakie obowiązują w danym regionie.
  2. Wykorzystaj używane znicze (coraz częściej na cmentarzach są specjalne punkty, w których można pozostawić używany znicz w dobrym stanie i wykorzystać go ponownie).
  3. Zrób naturalny wianek lub inną eko-dekorację.
  4. Wykonaj własny znicz.
  5. Zrezygnuj z chemii – detergenty wykorzystywane przez nas na cmentarzu spływają do gleby i przenikają do wód gruntowych, warto zaopatrzyć się w naturalne środki czyszczące np. ocet, sodę itp.
  6. Wybierz kwiaty świeże, lokalne, które nie są transportowane z dalekich krajów i nie wymagają użycia dużej ilości pestycydów.

 

Ciekawe, ekologiczne pomysły można znaleźć pod niżej podanym linkiem

laudatosi.caritas.pl/aktualnosci/ekologiczny-wianek-znicz-i-stroik/

 

 

 

PGK Śrem

ul. Parkowa 6, 63-100 Śrem

biuro@pgk.srem.pl 61 28 30 511

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki.Polityka prywatności