W polskim prawie dopuszczone są dwa rodzaje pochówków:

  • tradycyjny, podczas którego do grobu składana jest trumna z ciałem

  • kremacyjny (urnowy), podczas którego do miejsca spoczynku składana jest urna
    z prochami.

Warunkiem przeprowadzenia kremacji jest (podobnie jak przy tradycyjnym pochówku) upływ 24 godzin od zgonu oraz akt woli kremacji/zezwolenie na kremację, podpisane przez osobę uprawnioną do pochowania zwłok.

Choć pod względem ilości przeprowadzonych kremacji w Polsce wciąż nam daleko do takich krajów jak Niemcy, Szwecja, Czechy czy odległa Japonia, to z roku na rok jest ich coraz więcej.  Wpływ mają na to głównie czynniki ekonomiczne. Koszty pochówku urny są niższe niż w przypadku tradycyjnego pogrzebu w trumnie. Nie trzeba kopać dużego grobu. Wymiary grobu urnowego wynoszą: długość 0,5 m, szerokość 0,5 m, głębokość 0,7 m. Odchodzą także koszty związane z demontażem nagrobka. Wystarczy np. usunąć/odsunąć jedną z płyt pomnika i już jest możliwość dochowania urny do istniejącego grobu rodzinnego. Ceny urn są znacznie niższe od cen trumien. Tańsza jest również asysta ceremonialna (pochówek obsługuje mniejsza liczba pracowników zakładu pogrzebowego).

Urnę można pochować w tradycyjnym grobie ziemnym lub w niszy kolumbarium. Tego rodzaju obiekty są już dostępne w Śremie na nowej części Cmentarza Komunalnego.
Każda z nisz przeznaczona jest maksymalnie na 4 urny. W cenie zakupu niszy otrzymujemy granitową płytę. Pierwszego pochówku urny w kolumbarium dokonał Nasz zakład pogrzebowy.

Kiedy stajemy twarzą w twarz ze śmiercią bliskiej nam osoby, nasze myśli i działania mogą być sparaliżowane. Nic w tym dziwnego. Zorganizowanie pogrzebu jest jednym
z najtrudniejszych wyzwań, z jakim przyjdzie się zmierzyć każdemu z nas, więc jeśli potrzebują Państwo porady w zakresie organizacji pochówku urnowego, zachęcamy do kontaktu. Wspieramy Państwa Naszym doświadczeniem i wiedzą. Otaczamy potrzebną opieką. Oferujemy szeroki wybór urn, relikwiarzy i innych potrzebnych akcesoriów funeralnych.

 

Zakład Pogrzebowy NEKROS ul. Parkowa 6 

(całodobowy) 502 614 746

Osoba do kontaktu: Pani Dominika Szewczyk-Wiśniewska

PGK Śrem

ul. Parkowa 6, 63-100 Śrem

biuro@pgk.srem.pl 61 28 30 511

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki.Polityka prywatności